Butterfly Framework – Kompletna Mapa Drogowa dla Projektantów UX
TL;DR:
- Butterfly Framework to kompleksowa mapa drogowa dla projektantów UX zawierająca ponad 140 kategorii umiejętności
- Framework ma strukturę motyla: dwa skrzydła (badania użytkowników i projektowanie produktu), głowa (znajomość biznesu i komunikacja) oraz ciało (umiejętności meta)
- Narzędzie pomaga zarówno początkującym jak i doświadczonym designerom zidentyfikować luki w umiejętnościach
- Możliwe są trzy główne ścieżki rozwoju: generalista, specjalista badań użytkowników lub specjalista projektowania produktu
- Każda karta umiejętności zawiera wprowadzenie, cel, proces, wyzwania i zasoby do dalszej nauki
- Framework jest całkowicie darmowy i dostępny na platformie Miro
- Sama wiedza nie wystarczy – kluczem do sukcesu jest praktyka i faktyczne stosowanie umiejętności
Czym jest Butterfly Framework?
W swoim webinarze „UX Designer Roadmap: the Butterfly Framework – Design Tool Tuesday” zespół VAEXPERIENCE przedstawia narzędzie stworzone z myślą o początkujących i doświadczonych projektantach UX, którzy chcą lepiej zrozumieć jakie umiejętności powinni rozwijać, aby być konkurencyjnymi na rynku. Jest to kompleksowa reprezentacja mapy drogowej dla projektantów UX, dająca przegląd wszystkich istotnych umiejętności w tej dziedzinie.
W świecie UX istnieje ogrom różnych umiejętności, które można i trzeba rozwijać. Sam framework zawiera ponad 140 rodzin umiejętności lub tzw. „kubełków umiejętności”. Jego celem jest uporządkowanie tej wiedzy w przystępną strukturę, która pomoże projektantom zaplanować swój rozwój zawodowy.
Struktura Butterfly Framework
Jak wyjaśniono w prezentacji, framework został zaprojektowany w kształcie motyla, gdzie każda część symbolizuje inny obszar umiejętności UX:
Skrzydła motyla
- Lewe skrzydło: Badania użytkowników (User Research) – obejmuje wszystkie umiejętności związane z poznawaniem potrzeb użytkowników
- Prawe skrzydło: Projektowanie produktu (Product Design) – skupia się na umiejętnościach projektowania interakcji, projektowania wizualnego i innych aspektach tworzenia produktu
Głowa motyla
Głowa reprezentuje umiejętności biznesowe i komunikacyjne – jeden z najbardziej pomijanych zestawów umiejętności zarówno wśród badaczy, jak i projektantów czy strategów. Ten obszar obejmuje wiedzę na temat tego, jak być skutecznym liderem projektowym w dowolnym biznesie, niezależnie od poziomu doświadczenia.
Ciało motyla
Ciało symbolizuje umiejętności meta, które stanowią połączenie umiejętności badawczych, mierników, etyki projektowania, psychologii użytkownika i podobnych aspektów. Te umiejętności często pokrywają się z innymi specjalizacjami, niezależnie od tego, czy jesteś projektantem treści, produktu, strategiem czy badaczem.
Jak rozwijać się w UX według Butterfly Framework?
W webinarze przedstawiono trzy główne ścieżki rozwoju dla specjalistów UX:
Ścieżka generalisty
Podejście „od ogółu do szczegółu”, gdzie uczysz się po trochu ze wszystkich obszarów, a następnie poszerzasz swój zasięg, aż utworzy spójną sieć doświadczeń. Tak właśnie wielu specjalistów, szczególnie w przeszłości, poznawało UX.
Specjalizacja w badaniach użytkowników
Ta ścieżka polega na pogłębianiu umiejętności w obszarze badań użytkowników. Nie ma tu określonej kolejności – możesz zacząć od operacji badawczych, zrozumieć czym są, a następnie eksplorować planowanie badań, składające się z określania celów, metod badawczych, rekrutacji, harmonogramu czasowego, itp.
Specjalizacja w projektowaniu produktu
Trzecia ścieżka koncentruje się na umiejętnościach projektowania produktu. Jak podkreślono w prezentacji, nawet specjaliści projektowania produktu potrzebują podstawowej wiedzy z zakresu badań użytkowników, ale główny nacisk kładą na projektowanie interakcji i projektowanie wizualne.
Co zawierają karty umiejętności?
Według informacji z webinaru, każda karta umiejętności w Butterfly Framework zawiera:
- Wprowadzenie wyjaśniające, dlaczego dana umiejętność jest ważna
- Cel danej metody/umiejętności
- Typy (jeśli dotyczy, np. rodzaje sortowania kart)
- Proces wdrażania (szczegółowe punkty z sugestiami)
- Wyzwania związane z daną umiejętnością
- Metody analizy
- Najlepsze praktyki
- Zasoby do dalszej nauki
Przykładowo, karta dotycząca sortowania kart zawiera informacje o typach sortowania, procesie prowadzenia sesji na żywo lub zdalnie, wyzwaniach, metodach analizy i dobrych praktykach.
Jak korzystać z Butterfly Framework?
Dlaczego warto używać tego narzędzia?
- Jest całkowicie darmowe
- Zawiera ponad 100 umiejętności z towarzyszącymi informacjami
- W przeciwieństwie do innych map drogowych, nie jest to tylko minimalna lista kontrolna, lecz rozbudowany przewodnik
- Pomaga zrozumieć zarówno szerokość, jak i głębokość umiejętności UX
Praktyczne zastosowanie:
- Przeglądaj i eksploruj – zidentyfikuj umiejętności, które już posiadasz
- Czytaj o nowych obszarach – zwłaszcza tych często pomijanych, jak formułowanie problemów czy umiejętności strategiczne
- Korzystaj z zasobów – każda karta zawiera linki do materiałów, kursów (niektóre darmowe, niektóre płatne)
- Praktykuj, praktykuj, praktykuj – sama wiedza o 140-150 umiejętnościach nie uczyni cię skutecznym projektantem UX, kluczowa jest praktyka
Gdzie znaleźć Butterfly Framework?
Jak wyjaśniono w prezentacji, framework jest całkowicie darmowy i dostępny na platformie Miro. Framework został stworzony przez zespół VAEXPERIENCE jako interaktywna tablica Miro, zawierająca ponad 140 umiejętności UX podzielonych na różne domeny. VAEXPERIENCEGumroad Z wyszukiwania wynika, że można go znaleźć pod adresem: https://uxcareerlab.gumroad.com/l/shcwdh.
Kluczowe przesłanie
Jak podkreślono w webinarze, sama znajomość wszystkich 140-150 umiejętności nie sprawi, że staniesz się skutecznym projektantem UX. Uczyni cię jedynie osobą posiadającą wiedzę o UX. Kluczem do sukcesu jest praktyka – rzeczywiste stosowanie tych umiejętności w swoich projektach.
Ten artykuł jest częścią serii notatek z wartościowych webinarów dotyczących projektowania UX. Omówione w prezentacji UX Designer Roadmap: the Butterfly Framework – Design Tool Tuesday narzędzie, może być doskonałym punktem wyjścia dla osób chcących uporządkować swoją wiedzę i zaplanować rozwój umiejętności w obszarze UX.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.