Recenzja książki: A Practical Guide to Information Architecture

Na ostatnim spotkaniu Trójmiejskiej grupy UX omawialiśmy książkę „A Practical Guide to Information Architecture” napisaną przez Donne Spencer. Wybraliśmy ją, gdyż omawia architekturę informacji w przystępny i mało teoretyczny sposób.

Przed przeczytaniem książki miałem wątpliwości czy książka przypadkiem nie będzie zbyt teoretyczna. Na szczęście moje obawy się nie potwierdziły. Autorka mocno skupia się na stworzeniu praktycznego przewodnika po AI i sądzę, że się jej udało. Do omówienia zagadnień związanych z architekturą informacji wykorzystuje przykłady ze swojej pracy nad stroną Australijskiej konferencji o User Experience oraz serwisu z dużą liczbą treści.

Donna Spencer opisuje jak po kolei przygotować się do pracy nad projektowaniem architektury informacji. Omawia zagadnienia takie jak definiowanie celów, priorytetyzacje funkcjonalności, analizę treści (Content Inventory), prowadzenie badań użyteczności oraz planowanie prac nad projektem. Przy każdym z omawianych narzędzi przedstawia praktyczne wskazówki i porady jak poprawnie wykorzystywać dane narzędzie.

Książka nie wyczerpuję zagadnienia architektury informacji, a jest raczej dobrym wprowadzeniem dla początkujących. Osoby zaawansowane w temacie niczego nowego z książki się nie dowiedzą, a dla średnio zaawansowanych może być przydatna przy ustrukturyzowaniu podstawowej wiedzy. Może być również źródłem praktycznych porad.

Choć książka ma ponad 300 stron to duża liczba przykładów i dobrze ustrukturyzowane treści sprawiają, że czyta się ją szybko i płynnie.

Podsumowując jest to jedna z lepszych pozycji o architekturze informacji dla początkujących.

Dla kogo jest to książka:

  • Dla początkujących, którzy chcą się dowiedzieć jak stworzyć dobrą architekturę informacji oraz jak poprowadzić projekt skupiony na poprawieniu AI.
  • Dla średnio zaawansowanych, którzy chcą odświeżyć wiedzę o architekturze informacji.

Powiązane książki: